Miso -no miso-kusai-wa jo-miso-ni arazu, czyli Japonia od kuchni

Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o egzotycznie brzmiących daniach i produktach, takich jak ramen, miso, shiitake czy takoyaki; od pewnego czasu trend ten jednak ulega odwróceniu i w każdym większym mieście można znaleźć polskie wariacje na temat kuchni japońskiej, a lokale serwujące sushi podbiły serca rodaków niemal tak bardzo jak wszechobecne pizzerie. Chociaż kuchnia kraju kwitnącej wiśni łączy w sobie całą feerię smaków i barw, a wiele dań jest równie ciężkich do przygotowania jak ich nazwy do wymówienia, jedna typowo japońska potrawa doczekała się rzeszy fanów na całym świecie – mowa oczywiście o sushi.

Zanim sushi rozpoczęło ekspansję na wszystkie kontynenty

Sushi było przygotowywane w Azji Południowo – Wschodniej, choć oczywiście nie w takiej wersji jaką znamy obecnie. Jego pierwowzorem było po prostu połączenie patroszonej ryby z ryżem, który z racji obfitego występowania w państwach azjatyckich, konsumowany był jako pożywny i zdrowy dodatek do właściwie każdego rodzaju mięsa. Za pierwsze przygotowane sushi uważa danie o nazwie nere – zushi, w którego skład wchodził sfermentowany ryż i częściowo surowa, a częściowo (jakżeby inaczej) sfermentowana ryba.

Ryż, ryba i…

No właśnie, co? Gdyby spytać przeciętnego Europejczyka co wchodzi w skład sushi, pierwszymi i oczywistymi skojarzeniami są ryż i ryba, czyli dwa najbardziej podstawowe składniki. Sushi to jednak jedno z tych dań, które daje ogromne pole do popisu, a im bardziej kreatywny kucharz, tym ciekawsza propozycja dodatków. Za najbardziej podstawowe uważa się jednak ebi, czyli krewetki, kyuri czyli ogórek i tukuan czyli marynowaną rzodkiew. Fani morskich przysmaków powinni zamawiać sushi, które w swoim składzie zawiera sake (łosoś), iwashi (sardynka) bądź tako (ośmiornica) natomiast roślinożercy mogą pokusić się o kawałki nadziewane marynowanym imbirem lub pędami bambusa. Istnieje także wegańska odmiana sushi, w której nie znajdziemy oczywiście ryb ani innych morskich stworzeń – najczęstszym dodatkiem w tym wypadku będą awokado, serek Philadelphia czy wspomniana wyżej rzodkiew.

Ilu kucharzy tyle wariacji, ale…

 …istnieją podstawowe rodzaje sushi, które każdy zainteresowany kuchnią japońską powinien odróżnić. Najbardziej typowy jest nigiri, czyli rolka ryżu, w środku której znajduje się najczęściej ryba, kalmar lub awokado, a nadzienie połączone jest z ryżem cienką warstwą wasabi. Inny równie popularny rodzaj to maki, który przyjmuje postać cienkiej rolki ryżu, zawiniętej w wodorosty i pokrojonej w kawałeczki – w zależności od wielkości pojedynczego kawałka wyróżnia się hosomaki, o wielkości ok 2-3 centymetrów i futomaki, których wielkość nie przekracza 6 centymetrów. Uramaki, nawiązujące do japońskiego słowa ura czyli odwrócone, są to rolki, w których wodorosty znajdują się wewnątrz ryżowej warstwy i oddzielają od niego nadzienie. Bardzo ciekawą wariacją na temat tradycyjnego sushi jest sashimi, czyli sushi pozbawione ryżu, składające się z odpowiednio przyprawionych plastrów ryby, najczęściej podanych z warzywami.

Gdzie zjeść sushi?

Wyjątkowe sushi znajdziesz na stronie Gold Sushi – zobacz, jakie menu ma ta restauracja w Warszawie.