Jak uprawiać brokuły?

Brokuły (Brassica oleracea) to bogate w składniki odżywcze warzywo, które można wykorzystać na wiele sposobów. Można je jeść na świeżo, lekko podsmażone lub użyte w zupach i daniach na bazie makaronu lub ryżu. Dodatkowo, uprawa brokułów nie jest trudna tak długo, jak przestrzega się kilku prostych wskazówek dotyczących ich uprawy.

Jak uprawiać brokuły?

Jako roślina sezonu chłodnego, kluczem do sukcesu jest wiedza, kiedy sadzić brokuły. Jeśli chcesz zbierać rośliny brokułów w połowie lata, najlepiej jest rozpocząć ich uprawę w pomieszczeniach zamkniętych na 6 do 8 tygodni przed terminem ostatnich przymrozków. Nasiona należy wysiać na głębokość od 6 do 13 mm w dobrej jakości mieszance do wysiewu nasion lub w granulkach glebowych.

Zasadą jest, że nasiona brokułów kiełkują w ciągu 4 do 7 dni, gdy temperatura otoczenia utrzymuje się na poziomie od 7 do 29 C.. Aby uzyskać jesienne plony, brokuły można wysiewać bezpośrednio do ogrodu w połowie lata.

Wskazówki dotyczące uprawy brokułów

Uprawiając sadzonki brokułów w pomieszczeniach, należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej ilości światła, aby nie dopuścić do wyrastania nóg. Jeśli rozwiną się długie łodygi, spróbuj przesadzić sadzonki głębiej (aż do pierwszych liści), a następnie zapewnij więcej światła.

Przed przesadzeniem wiosennych sadzonek do ogrodu należy poczekać, aż nadejdzie bezmroźna pogoda. Należy pamiętać o zahartowaniu roślin poprzez stopniowe wystawianie sadzonek brokułów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wiatru.

Rozstaw roślin brokułów w odległości od 30 do 61 cm. Zapewnienie większej przestrzeni między roślinami sprzyja powstawaniu większych główek.

Brokuły preferują pełne słońce. Wybierz miejsce w ogrodzie, które zapewnia co najmniej 6 do 8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie.

Brokuły wymagają lekko kwaśnego odczynu gleby (pH od 6 do 7). Uprawiaj brokuły w organicznej, bogatej glebie i nawoź sadzonki oraz młode przeszczepy, aby utrzymać stały wzrost. Należy stosować zrównoważone nawozy, ponieważ zbyt duża ilość azotu powoduje nadmierny wzrost liści. Potas i fosfor wspomagają rozwój kwiatów.

Podlewaj regularnie, ponieważ brokuły najlepiej rosną w glebie wilgotnej, ale nie podmokłej. Ściółkuj glebę, aby kontrolować chwasty i utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.

Aby zapobiec chorobom i zwalczać szkodniki, najlepiej jest sadzić brokuły w części ogrodu, w której od czterech lat nie uprawiano roślin z rodziny kapustowatych. Osłony rzędów można stosować w celu ochrony sadzonek przed zimnem, szkodnikami i jeleniami.

Zbieranie roślin brokułów

Jadalną częścią rośliny brokuła jest nieotwarty kwiat. Idealnie, centralna główka powinna być zbierana, gdy jest w pełni rozwinięta, ale zanim poszczególne pąki otworzą się w małe, żółte kwiaty.

Oznaki świadczące o tym, że brokuły są gotowe do zbiorów to m.in. ciasna główka o średnicy od 10 do 18 cm z dużymi, gęstymi pąkami kwiatowymi. Jeśli pąki zaczynają się otwierać, zbieraj natychmiast. Jeśli roślina się rozkręciła (kwitnie), jest już za późno na zbiory.

Aby zebrać plony, należy usunąć środkowy kwiatostan za pomocą ostrego noża. Pozostawienie rośliny brokułów w ziemi sprzyja rozwojowi pędów bocznych (główek kwiatowych). Mimo że są one mniejsze od centralnej główki, pozwalają ogrodnikom kontynuować zbiory brokułów przez dłuższy okres czasu.

Aby zachować jakość świeżo zebranych główek brokułów, zaleca się ich zbiór w chłodnych godzinach porannych i jak najszybsze przechowywanie w lodówce. Nieumyte główki brokułów mogą być przechowywane w lodówce przez 3 do 5 dni. Blanszowane brokuły dobrze się mrożą i zachowują swoją jakość przez okres do 12 miesięcy.

4 comments on “Jak uprawiać brokuły?

Comments are closed.